Jdi na obsah Jdi na menu

DARUJEME KREV SPOLEČNĚ

2. 1. 2019

 

Milí rodiče, pedagogové,

 

Klub rodičů, ve spolupráci s  transfúzní stanicí v Opavě, vás srdečně zve k dárcovství krve.  V současné době je nedostatek krve závažným problémem, se kterým se potýká také nemocnice v Krnově a Opavě. 

Lidé, kteří jdou na operaci, lidé trpící hemofilií, žloutenkou či chudokrevností, maminky po těžkém porodu, těžce popálení nebo jen lidé, kteří byli ve špatnou dobu na špatném místě - ti všichni potřebují dárce krve.

Pojďme společně pomoci - pokud jen trochu můžete a netrpíte závažným onemocněním, prosíme vás o pomoc. Máme ochotné dárce, kteří se rádi zhostí role řidiče a nabízí místo v autě pro další. 

První akční výsadek v roce 2019 vypravujeme již 24. ledna. Nabízíme volná místa v autě - odjezd od školy v 7:30, předpokládaný návrat 9:30, zájemce prosíme o rezervaci místa /775 982 422, email klubrodicu.zsjn@gmail.com/.

plakat-darujeme-krev-spolecne.png

Jaká jsou tedy obecná pravidla pro dárce?

  • Věk od 18 let do 60 let

  • Váha minimum 50 kg

  • Užívání léku přípustné – antikoncepce, lék na tlak, 1 měsíc po dobrání antibiotik

  • Tetování – půl roku po tetování

  • Operace, endoskopické vyšetření – půl roku po výkonu

  • Kojení – 1 měsíc po ukončení kojení

  • U žen je vhodnější 14 dnů po menze

  • Pokud je opar (herpes) – nemůže se darovat

 

 

 

 

 

Postup:

-          při první návštěvě, stejně pak u každé další se před odběrem vyplní dotazník, odebere se vzorek krve k vyšetření krevního obrazu a proběhne krátké vyšetření lékařem, ten rozhodne na základě pohovoru a hodnot krevního obrazu, zda je dárce vhodný k samotnému odběru krve, který pak trvá cca 10 minut a odebírá se 450 ml krve

-          potřebné doklady: občanský průkaz a kartička pojištěnce

Pro dárce s minimálně dvěma odběry máme připravenou malou odměnu - vstupenky na Krnovské hudební slavnosti 2019. Kontaktovat nás můžete na emailu klubrodicu.zsjn@gmail.com nebo tel. číle 775 982 422.

 

Děkujeme Vám, že pomáháte!